Kukaanhan ei kiistä sitä, että tarvitsemme sosiaali- ja terveysuudistuksen. Järjestelmämme on sekava, monimutkainen ja eriarvoistava. Sosiaali- ja terveydenhuollosta vastaavat meillä kunnat, kuntayhtymät, sairaanhoitopiirit, erityishuoltopiirit, työterveyshuolto ja kymmenet muut organisaatiot. Hallituksen sote-uudistuksen ajatuksena on että perusterveydenhuolto, vammaispalvelut, sosiaalipalvelut ja lukuisat muut palvelut ovat saman järjestäjän vastuulla. Satojen toimijoiden sijaan meillä on jatkossa 21 sote-maakuntaa ja Helsinki.
Hallituksen esitys sote-uudistuksesta ei ole vielä täydellinen, mutta se on tarpeeksi hyvä. Oleellista on, että palveluiden järjestäminen on riittävän suurilla toimijoilla, sote-maakunnilla. Siksi Vantaankaan ei pidä lausunnossaan korostaa kuntapohjaista mallia, koska se ei ole realistinen vaihtoehto.
Vantaan kannalta oleellista on keskittyä vaikuttamaan rahoitusmalliin, joka esitetyssä muodossaan kohtelisi kaltoin Vantaan tapaista kuntaa, joka on pystynyt pitämään kustannuksensa kurissa. Lausunnossa ollaan syystä huolissaan rahoitusmallin kielteisistä vaikutuksista Vantaalle.
Toinen tärkeä asia rahoituksen kannalta on, että sote-maakunnat tarvitsevat jaksossa verotusoikeuden, joka mahdollistaa niille vastuun taloudestaan. Vahvan valtiorahoitteisen mallin on oltava vain väliaikainen ratkaisu.
Itse olen hyvin tyytyväinen Vantaan lausuntoon kysymyksen 61 osalta. Oppilas- ja opiskelijahuollon järjestämisvastuu tulisi säilyttää kuntien tehtävänä eikä siirtää sote-maakuntien vastuulle. Psykologit ja kuraattorit kuuluvat kiinteästi kouluyhteisöön, eivät sote-maakuntaan.
Me tarvitsemme ehdottomasti sote-uudistuksen. Ihmisillä pitää olla yhdenvertainen mahdollisuus päästä lääkäriin ja saada sosiaalipalveluita ilman, että sillä missä asuu, minkä ikäinen on, onko töissä vai ei, on merkitystä. Hallituksen esitys luo meille vahvan julkisrahoitteisen mallin, jota tarvittaessa voidaan täydentää ostoilla yksityisiltä toimijoilta silloin, kun niitä tarvitaan yhdenvertaisten palveluiden järjestämiseksi. Malli ei ole täydellinen, mutta perusta on kunnossa.