Suurten kaupunkien on uskallettava toteuttaa kasvuun ja kehitykseen positiivisesti vaikuttavat hankkeet, joista raideratkaisut ovat vaikuttavimmasta päästä.
Nyt valtuustossa käsittelyssä olevissa ratikan linjausta koskevissa asemakaavamuutoksissa ei päätetä ratikan rakentamisesta vaan varautumisesta tilanteeseen, jossa se päätettäisi rakentaa, mitä syvästi toivon. Asemakaavamuutoksissa esitettyjä tie- ja katuyhteyksien parantamista joudutaan joka tapauksessa suorittamaan useissa kohteissa eri puolilla Vantaata tulevina vuosina, vaikka ratikkayhteyttä ei tulisikaan.
Kaavamuutoksessa, jossa mahdollistetaan Lahdentien siirto Kaskelan kohdalla, käsitellään toimenpiteitä, jotka tullaan suorittamaan lisärakentamisen mahdollistamiseksi alueella. Tämän kaavan yhteydessä on tärkeä valvoa, että Kaskelan omakotialueen suojaksi rakennettava meluaita tehdään samanaikaisesti tienrakentamisen yhteydessä. Korkeusero omakotialueeseen nähden tulee uuden tielinjauksen suhteen olemaan merkittävä. On myös huolehdittava viheryhteyden säilymisestä Kaskelan puolelta Itä- Hakkilan puistoon ja rakennettava turvallinen Lahdentien alikulku.
Lisäksi on vaadittava Lahdenväylän meluaitojen rakentamista välittömästi Kaskelan ja Hakkilan kohdalla molemmin puolin Lahdenväylällä. Kyytitien meluaidan parantaminen Hakkilan omakotialueen kohdalla on toteutettava joka tapauksessa tienparannusten ja mahdollisen raiderakentamisen yhteydessä. On syytä varmistaa myös Kuusikon kohdalla meluaidan tarpeellisuus. Kun liikenne merkittävästi lisääntyy, on huolehdittava asuinviihtyvyyden säilyttämisestä riittävällä melunsuojauksella.
Superbussi-vaihtoehdon toteuttaminen vaatisi myös omat kaistat ja tulisi joka tapauksessa kalliimmaksi, kun valtion rahoitusta ei saataisi. Lisäksi nyt tehdyt raitiotien rahoitussuunnitelmat on tehty tilanteessa, jossa rakentamisen hinta ylipäätään on kallistunut ja voi myös käydä niin, että materiaalien hinnat tai urakkahinnat laskevat. Etenkin, jos hankkeista joudutaan kilpailemaan.
Positiiviset työllisyysvaikutukset on myös huomioitava. Itäisellä Vantaalla Hakunilan alueella ratikkasuunnittelulla on ollut jo positiivisia vaikutuksia. Asuntorakentaminen on käynnistynyt pitkästä aikaa ja se jo luo uskoa tulevaisuuteen. Palvelujen parantamisen tarpeen kartoittamiseen onkin ryhdyttävä ripeästi ja heti, kun asukkaita on tulossa lisää.
Tarja Eklund
Kaupunginvaltuutettu ja aluevaltuutettu.
