Tarja Eklund: Kaupunkia rakennetaan asukkaiden tarpeisiin

Julkaistu:

Kategoria:

Puhe kaupunginvaltuustossa 18.11.2024

Vantaa rakentuu ja kasvaa liikenteellisesti kestävän kasvun ja raideliikenteen varsille. Vantaan ratikka tuo tähän uuden ulottuvuuden. Vantaalla alueelliset keskustamme koostuvat sekä kerrostalovaltaisista että niihin hyvin läheisesti liittyvistä pientaloalueista. Väkiluvun kasvettua jo 250 000 asukkaan kaupungiksi tulee väkisinkin tilanteita, joissa uusi rakentaminen ja asuinalueiden laajentuminen johtavat ristiriitaisiin tulkintoihin. Näiden tilanteiden kanssa kaupunkisuunnittelu joutuu kamppailemaan yhä enemmän. 

Tarvitaan uusia koteja kaikenlaisten ja kokoisten perheiden tarpeisiin. Tarvitaan uutta rakentamista sekä lisää monipuolisia palveluja ja työpaikkarakentamista. Tarvitaan monipuolista asuntorakentamista, mutta myös pientalovaltaisten vanhojen alueiden säilyttämistä. Unohtamatta historiallisen arvokkaan rakennuskannan ja kerrostuman vaalimista. Vantaalla viime vuonna voimaan tulleessa yleiskaavassa onkin pyritty suojaamaan olemassa olevien omakotialueiden säilyttämistä kaavamerkinnöillä ja suojalausekkeilla.

Asemakaavoitusvaiheessa on tarkemmin selvitettävä uusien pientaloalueiden tai pientaloalueiden laajennusten edellyttämien uusien palveluiden tarvetta, kaavataloudellisuutta, rakennettavuutta, luontoarvoja ja hiilijalanjälkeä. Riittävän monipuolisen asuntorakentamisen ja palvelutarjonnan lisäämisellä voidaan vaikuttaa merkittävästi alueiden segregaatioriskeihin, joten entistä tärkeämmässä asemassa myös tulevaisuudessa on viisaasti toteutettu kaikki Vantaan alueet huomioiva kaupunkisuunnittelu. Kun kaupunkia rakennetaan asukkaiden tarpeisiin tukeutuen eikä gryndereiden lähtökohdista, niin Vantaalla asuu tulevaisuudessa enemmän tyytyväisiä vantaalaisia.

Tarja Eklund
kaupunginvaltuutettu