SDP:n Kähärä: Koulusäästöjä ei voi hyväksyä

Julkaistu:

Kategoria:

,

SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtajan Sirkka-Liisa Kähärän mielestä koulun-käyntiavustajien määrän vähentäminen on otettava talousarviokäsittelyssä kriittiseen tarkasteluun. ”Olen päätynyt siihen ratkaisuun, että talousarvioesi-tyksen koulusäästöjä ei voi hyväksyä esitetyssä muodossa”, Kähärä linjaa.

”Oppilaiden
ja opettajien työrauhaa on parannettava. Koulunkäyntiavustajien määrän vähentäminen näin monella avustajalla on väärä tapa säästää ja vie tavoitetta koulurauhan edistämisestä kauemmaksi. Esitetty toimenpide aiheut-taa myös epätietoisuutta ja ahdistusta tulevaisuudesta niin työntekijöiden kuin oppilaiden ja vanhempien keskuudessa ”, Kähärä toteaa. Näin suuri vähennys koulunkäyntiavustajien määrään aiheuttaa myös riskin merkittävistä lisäkus-tannuksista tulevina vuosina.

Vantaalla
luokkien ryhmäkoot on saatu pidettyä kurissa ja henkilöstö on tehnyt laadukasta työtä. Lisäksi koulujen väliset erot ovat valtakunnallisesti mitattuna vähäisiä. Taloustilanteen ollessa tiukka Vantaan kannattaa myös hakea opetusministeri Jukka Gustafssonin lanseeraamaa koulutuksen tasa-arvon parantamiseen suunnattua rahoitusta. Tämä voisi tuoda helpotusta koulujen arkeen.
” Jotta velkaantuminen saadaan katkaistua, Vantaan on säästettävä tulevina vuosina, mutta päätöksissä on oltava tarkkana. Esimerkiksi Havu- ja Myyrastin sekä Korson päivätoimintakeskuksen lakkauttaminen saattaa aiheuttaa lisäkus-tannuksia vanhusten laitospaikkojen muodossa. Siksi ikäihmisten omaa toimin-takykyä tukevia palveluja ei kannata ajaa alas”, lisää Sirkka-Liisa Kähärä.
Lisätietoja:
Sirkka-Liisa Kähärä, puh: 050-5217189