Tarja Eklund: Korjaaminen, laatu ja rohkeus kaupunkikehityksen ytimeen

Julkaistu:

Kategoria:

Puheenvuoro kaupunginvaltuuston kokouksessa 15.12.2025

Vantaan kaupungin arkkitehtuuriohjelma vuosille 2025–2029 on mielenkiintoinen ja innostava. Ohjelmassa luodaan suuntaviivat, joiden tarkoituksena on edistää kaupunkisuunnittelussa arkkitehtonisia arvoja sekä pyrkiä säilyttämään kaupunkirakenteen kerroksellisuus ja historiallisesti merkittävät rakennukset uusiokäytön ja korjaamisen kautta, ei vain purkamalla. Kiertotaloutta ja kierrätysmateriaalien hyötykäyttöä lisätään.
Ohjelman toteutus perustuu jatkuvaan yhteistyöhön, vuorovaikutukseen ja seurantaan. Ohjelman tavoitteita konkretisoivat kaupunkikortit.

Hyvässä kaupunkirakenteessa laadun tulee näkyä paitsi kaupunkikuvassa myös rakenteissa ja materiaaleissa. Rakennusten suunnittelulta on voitava vaatia asemakaavoissa tiettyjä arkkitehtonisia vaatimuksia sekä asukasviihtyisyyteen ja toiminnallisuuteen liittyviä tekijöitä. Toivottavasti näemme tulevaisuudessa enemmän townhouse-tyyppistä rakentamista, monimuotoisia rakennuksia ja kattorakenteita, värien käyttöä sekä rohkeita kokeiluja, vaikkakin talouden realiteetit asettavat haasteita.

Rakennettuun ympäristöön kuuluvat pihat, puistot ja viheralueet on huomioitava, ja niiden viihtyisyyttä on lisättävä kaupunkia tiivistettäessä. Puurakentamista on jatkettava niissä kohteissa, joissa se on mahdollista toteuttaa. Kaupungilla on useita ohjelmia ja linjauksia, alkaen kaupunkistrategiasta ja yleiskaavasta, jotka on tietenkin huomioitava kaupunkisuunnittelussa. Vantaalla on yhä enemmän yhteensovitettava toisiinsa läheisesti liittyvät pientalo- ja kerrostaloalueiden rakentamisen suunnitteluvaatimukset. Lisäksi liikennesuunnittelu ja ilmastonmuutos lisäävät haasteita. Vanha sanonta ”hyvin suunniteltu on puoliksi tehty” lienee tässäkin paikallaan.

Tarja Eklund (sd.)
kaupunginvaltuutettu