Työllisyyspalvelut ovat siirtyneet kunnan vastuulle viime vuoden alusta. Kokeilun kärkitavoitteena on työttömyysasteen pienentäminen ja työttömyysjaksojen vähentäminen. Näillä on suoraan positiivisia talousvaikutuksia ja myös pitkäaikaisia kerrannaisvaikutuksia.
– Kuntakokeilun tarkastelussa on huomattu joitakin positiivisia tuloksia. Työttömyys on alentunut mutta nuorten ja vieraskielisten kohdalla tätä samanlaista positiivista muutosta ei kuitenkaan ole havaittu, toteavat Demarien valtuutetut Ida Tamminen, Naima El Issaoui ja Matilda Stirkkinen.
– Tämän asiakasryhmän työllistymiseen täytyy panostaa. On löydettävä merkittäviä toimenpiteitä, joilla tämän ryhmän työllistymistä tullaan parantamaan. Meidän on saatava pitkäaikaistyöttömien nuorten sekä ulkomaalaisten työttömien työllisyys nousemaan. On erittäin tärkeää, että nuorisomme pääsee työelämään ja he saavat säännöllistä toimentuloa, itsenäisesti, Demarivaltuutetut painottavat.
Olisi tärkeää, että työllisyyspalvelut laativat erillisen toimenpideohjelman nuorten ja vieraskielisten työllistämisen nostamiseksi. Tavoitteena on tehdä Vantaasta mallikaupunki nuorten ja maahanmuuttajien työllistymisessä, kun työllisyyspalvelut siirtyvät pysyvästi kuntien vastuulle vuonna 2024.
– Valmisteilla olevassa kasvu- ja elinvoimaohjelmassa tullaan etsimään keinoja nuorten ja vieraskielisten työllistymisen edistämiseksi. Onkin tärkeää, että ohjelmassa tuodaan esiin konkreettisia toimenpiteitä työllisyyden vahvistamiseksi erityisesti nuorten ja vieraskielisten kohdalla. Yksi konkreettinen tavoite tulisi olla nuorten ja vieraskielisten työttömyyden puolittuminen vuoteen 2024 mennessä, Tamminen, El Issaoui ja Stirkkinen linjaavat.
