Sosialidemokraatit kritisoi historiallisten lähiökohteiden päästämistä korjauskelvottomaan kuntoon

Julkaistu:

Kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 18.5. päätettiin muutoksesta Kuohukujan ostoskeskuksen asemakaavaan. Nykyinen ostoskeskusrakennus puretaan ja tilalle esitetään 8-kerroksista asuinkerrostaloa ja liiketilaa kivijalkakerrokseen. Sosialidemokraatit kritisoi kokouksessa sitä, että tärkeitä ja historiallisia lähiökohteita päästetään korjauskelvottomaan kuntoon.

Sosialidemokraattien valtuutettu Susanna Bruun totesi keskustelussa, että Kuohukuja 1 – 3:n kaava on parantunut huomattavasti uudessa valmistelussa.

– Näköiskopio ei kuitenkaan ole alkuperäinen selvityksissä kulttuurihistorialliselta arvoltaan erittäin merkittäväksi todettu Myyrmäen vanhimman osan palvelukeskittymä. Kohde on vuosikymmeniä jatkuneen laiminlyönnin seurauksena päästetty korjauskelvottomaan kuntoon, Bruun sanoi. 

Bruun muistuttaa valtuustoa, että meidän on syytä juhlia historiaamme, myös isänmaan pelastaneita lähiöitä. 

– Meidän vantaalaisten ja erityisesti meidän päättäjien olisi syytä arvostaa enemmän kotikaupunkiamme ja sen moninaista historiaa. Vantaan tarinassa on isänmaamme kehityksen kannalta merkittävää paitsi pääkaupunkiseudun vanhin säilynyt rakennus, Vantaan Pyhän Laurin keskiaikainen kivikirkko, myös 1960 – 1970 lukujen maaltapaon synnyttämään asuntotarpeeseen vastannut laajamittainen lähiörakentaminen, Bruun sanoi.

Valtuutettu Tarja Eklund totesi keskustelussa olevan surullista, että rakennus on päästetty näin huonoon kuntoon.

–  Olisi tärkeää, että vanhemmasta rakennuskannasta niistä rakennuksista jotka edustavat kaupunkikuvallisesti merkittäviä historiallisia kulttuuriarvoja, ja jotka vielä mahdollisesti voidaan säilyttää, pidettäisiin parempaa huolta ja niiden kunto sellaisena että ne ovat korjauskelvollisia.

Eklund muistuttaa, että tähän on jatkossa kiinnitettävä erityistä huomiota.