SDP kaupunginhallitusryhmä Vantaa
TIEDOTE 27.8.2018 (Kuvassa Vantaan demareiden KH-ryhmä)
Sosialidemokraatit puolustivat nollatuntisopimusten kieltoa Vantaalla
Vantaan kaupunginhallitus käsitteli tänään vastauksen SDP:n valtuustoryhmän nollatuntisopimuksien kieltoa koskevan aloitteeseen. SDP:n kaupunginhallitusryhmä puolusti nollatuntisopimusten kieltoa ja että vastentahtoisten osa -aikatyösuhteessa toimiville pyritään tarjoamaan kokoaikainen työsuhde. Kaupunginhallitus äänesti asiasta 8-4. Muutosehdotuksen kannalla olivat sosialidemokraatit ja vasemmistoliitto. Nollatuntisopimuksia ei näin ollen absoluuttisesti kielletty Vantaan konsernissa.
Sosialidemokraatit ovat tyytyväisiä siihen, että kaupunki ei omassa toiminnassaan käytä nollatuntisopimuksia. Sen sijaan mm. kaupungin omistama Vantti Oy niitä käyttää, kuten myös vastentahtoisia osa -aikasopimuksia.
Työlainsäädäntö on muuttunut kesällä 2018, jonka perusteella henkilöstökeskus täydensi kaupunginhallitukselle laadittua ehdotusta kaupunginhallituksen käsittelyn aikana. Työsopimuslain muutokset tarkoittavat, että kaupungin ja sen konserniyhtiöiden on tarjottava kiinteä tuntimäärä, jos työnantajalla on kiinteä työvoimatarve (jatkuva tarve).
Sosialidemokraatit edellyttävät, että konserniyhtiöissä tarkistetaan ovatko sopimukset uuden työlainsäädännön mukaisia, eli työvoimatarve vaihteleva vai tosiasiassa kiinteä.
Säde Tahvanainen
Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja,
SDP:n kh -ryhmän puheenjohtaja,
p.040 747 6663
TAUSTATIETOA
Aloitteen otsikko: Nollatuntisopimukset ja vastentahtoinen osa -aikatyö kuriin kaupungin konserniyhtiöissä. Vantaan kaupunki päättää, että kaupunki ja sen konserniyhtiöt eivät käytä ns. nollatuntisopimuksia toiminnassaan. Lisäksi vastentahtoisissa osa -aikatyösuhteessa toimiville pyritään tarjoamaan kokoaikainen työsuhde.
Aloite ja kaupunginhallitukselle annettu alkuperäinen vastausehdotus (asia 7 kh:n listalla):
http://paatokset.vantaa.fi/ktwebbin/dbisa.dll/ktwebscr/epj_asil_tweb.htm?+bid=145502
Sosialidemokraattien esitys muutokseksi vastaukseen
Kaupunginhallituksen vastauksen viimeinen kappale poistetaan:
Yleisesti voidaan todeta, että työnantajan kannalta työsopimukset ja aikamuodot pitää valita taloudellisen ja tuottavuuden näkökulmasta niin, että kilpailukykyisyys säilyy. Kaupungin ja kaupunkikonsernin osalta näin on tehty. Konserniohjeiden uusimiseen ei ole syytä, mutta hyvän henkilöstöjohtamisen painotuksia koskien koko konsernia on tuotu jo nyt osaksi Vantaan kaupungin strategiaa ja sitä tulee tarpeen mukaan jatkaa.
Uudeksi viimeiseksi kappaleeksi lisätään seuraava:
Vantaan kaupunki päättää, että kaupunki ja sen konserniyhtiöt eivät käytä ns. nollatuntisopimuksia toiminnassaan. Lisäksi vastentahtoisissa osa -aikatyösuhteessa toimiville pyritään tarjoamaan kokoaikainen työsuhde.
Kaupunginjohtajan täydennys esitykseen:
Henkilöstökeskus on 15.8.2018 täydentänyt vastausta, jonka pohjalta kaupunginjohtaja teki uudistetun päätösesityksen (vanha pohja ja lisäyksenä tämä teksti):
Ns. nollatuntisopimuksista on tullut vastauksen laatimisen jälkeen uutta lainsäädäntöä, joka on tullut
voimaan 1.6.2018. Muutokset koskevat työsopimuksia, joissa työaika on sovittu kiinteän tuntimäärän sijasta vaihtelevana (esimerkiksi 0–40 tai 10–30 tuntia/viikossa) sekä ns. tarvittaessa työhön kutsuttavien
työsopimuksia. Näitä työsopimuksia kutsutaan jatkossa vaihtelevan työajan sopimuksiksi. Sääntelyn piiriin
eivät kuulu keskimääräisen tai liukuvan työajan järjestelyt.
Vaihtelevasta työajasta ei saa työnantajan aloitteesta sopia, jos työnantajalla on kiinteä työvoimatarve.
Työnantajan aloitteesta tehdyissä työsopimuksissa työaikaehdon tulee olla kiinteä, jos työvoimatarve on
kiinteä. Jos vaihtelevasta työajasta sovitaan työntekijän aloitteesta, sen käytölle ei aseteta rajoituksia.
Tämän vuoksi henkilöstökeskus on ohjeistanut konserniyhtiöitä mm. seuraavasti:
”Työsopimuksen laadinnassa huomioitavaa:
Vaihtelevasta työajasta ei saa työnantajan aloitteesta sopia, jos työnantajalla on kiinteä
työvoimatarve.
- Vaihtelevan työaikaehdon alarajaa ei saa sopia todellista työvoimatarvetta pienemmäksi. Jos
työvoimatarve vaihtelee 20 ja 30 tunnin välillä, ei voida sopia 0–30 tunnin työsopimusta.
- Jos vaihtelevasta työajasta sovitaan työnantajan aloitteesta, työnantajan on annettava kirjallinen
selvitys siitä, missä tilanteissa ja missä määrin työnantajalle syntyy työvoimatarvetta.
Työsopimuslomakkeeseen on syytä lisätä kohta, johon työnantaja voi kirjata tämän selvityksen.
- Vaihtelevan työajan työsopimuksiin ei voi kirjata lisätyösuostumusta. Näissä sopimuksissa
työntekijällä voidaan teettää lisätyötä vain työntekijän kutakin kertaa varten tai lyhyehköksi ajaksi
antaman suostumuksen perusteella.
- Muuttuneet lait ovat tulleet voimaan 1.6.2018 lukien. Tuolloin olemassa olleista vaihtelevan työajan
sopimuksista on 1.12.2018 mennessä annettava selvitys siitä, missä tilanteissa ja missä määrin
työnantajalle syntyy työvoimatarvetta.
- Jos ennen lain voimaantuloa tehty vaihtelevaa työaikaa koskeva ehto ei täytä lain vaatimuksia,
työnantajan on tarjottava työntekijälle mahdollisuus muuttaa ehto vastaamaan työnantajan
työvoimatarvetta kuuden kuukauden kuluessa lain voimaantulosta.”
